Kis túlzással kijelenthető, hogy Magyarországon amerre lépünk, ott gyógyvíz terem. Hazánk geológiai adottságai ugyanis kifejezetten kedvező feltételeket biztosítanak a gyógy- és termálvíz kialakulásához.
Gyógyvizes szálláshelyek, wellness akciók a Belföldi Pihenés kínálatában >>
Ha wellness hétvégére utazunk, szinte biztos, hogy a szállodában találunk olyan szolgáltatást, melynek alapját a helyi gyógyvízkincs adja. Tekintsük át, hogy hazánkban milyen típusú gyógyvizeket találunk, és milyen betegségeket lehet velük eredményesen kezelni, illetve mikor lehet veszélyes az alkalmazásuk.
Alkalikus vizek
Nátrium- és hidrogén-karbonátos vizek. Kedvező hatást fejtenek ki gyomor- és bélhurut, gyomorsavtúltengés és légúti betegségek esetén. A cukorbetegség kiegészítő kezelésére is alkalmasak.
Hazai előfordulásuk: Balf, Békés, Gyopárosfürdő, Gyula, Makó, Mezőtúr, Nagyszénás, Tótkomlós, Szeged, Szécsény, Szolnok.
Brómos-jódos vizek
A bróm- és jódtartalmuknak köszönhetően enyhülést nyújthatnak reumás panaszainkra, és kifejezetten ajánlottak nőgyógyászati betegségek, bőrbetegségek esetén, illetve pajzsmirigyproblémákra ivókúrában.
Hazai előfordulásuk: Debrecen, Hajdúszoboszló, Pesterzsébet, Sóshartyán.
Földes, meszes vizek
Kalcium-, magnézium- és hidrogénkarbonát-ionokat tartalmazó gyógyvizek. Elsősorban a reumás panaszok enyhítésére használatosak, ha szénsavat is tartalmaznak, gyomorpanaszokra és szívbetegségekre is alkalmazhatók.
Hazai előfordulásuk: Budai fürdők (Gellért, Lukács, Rudas), Esztergom, Mohács, Székesfehérvár.
Kénes vizek
A kén oldott formában, kén-hidrogén, karbonil-szulfid, nátrium-szulfid vagy kalcium-szulfid formájában van jelen. Krónikus nőgyógyászati gyulladások és sterilitás, illetve reumás panaszok és egyes bőrbetegségek kezelésére alkalmas gyógyvizek.
Hazai előfordulásuk: Balf, Bogács, Harkány, Mezőkövesd.
Kloridos (konyhasós) vizek
Elsősorban reumatikus panaszokra és a nőgyógyászati gyulladásokra használhatók. Ivókúraként a nyálkahártyák hurutos panaszait is kezelhetjük velük.
Hazai előfordulásuk: Debrecen, Eger, Hajdúszoboszló, Karcag, Sárvár, Gyopáros, Nyíregyháza-sóstó.
Radonos, kénes vizek
Fájdalomcsillapító hatásuk van, és serkentőleg hatnak a belső elválasztású mirigyekre, valamint az anyagcserénkre. Vérnyomáscsökkentő hatásuk miatt a magasvérnyomás-betegségben szenvedők számára kifejezetten ajánlottak.
Hazai előfordulásuk: Budai fürdők (Imre, Gellért, Rudas) Eger, Hévízi-tó, Miskolctapolca.
Szénsavas vizek (savanyúvizek)
Azok a gyógyvizek sorolhatók ide, melyek literjében 0,6 grammnál több szén-dioxid fordul elő. Jó hatással vannak a reumás megbetegedésekre, és nyugtatólag hatnak idegrendszerünkre. A vízben lévő szénsavgáz értágító hatású.
Hazai előfordulásuk: Balatonfüred, Bükkszék, Csopak, Kékkút, Répcelak.
Szulfátos vizek (keserűvizek)
Jellegzetes ízű, szulfátiont tartalmazó vizek. A magnéziumiont tartalmazókat keserűsós, míg a nátriumionos vizeket glaubersós vízként emlegetjük. Leginkább ivókúrákban használatosak, ahol gyomor- bélrendszeri panaszokat kezelnek velük, illetve jótékony hatásúak az epehólyag- és májproblémák esetén is.
Hazai előfordulásuk: Őrmezőn a Hunyadi János és a Ferenc József források; a nagyigmándi Igmándi és a tiszajenői Mira keserűvíz.
Vasas vizek
Gyógyfürdőben, bőrön át alkalmazva nőgyógyászati panaszok, míg ivókúraként vashiány kezelésére lehet alkalmas.
Hazai előfordulásuk: a parádi Clarissa- és az István-forrás, valamint a mohai Stefánia-forrás.
Gyógyvizes szálláshelyek, wellness akciók a Belföldi Pihenés kínálatában >>
Mikor nem javasolt a gyógyfürdőzés?
Sajnos akad néhány olyan betegség, amelynek megléte esetén kockázati tényezőnek számít a gyógyfürdőzés. Mindig kérje ki háziorvosa véleményét erről, ha az alábbi betegségekben szenved, vagy panaszokat tapasztalja:
- pajzsmirigy-túlműködés
- szapora, szabálytalan szívverés
- érelmeszesedés
- szívelégtelenség
- akut ízületi gyulladás
- nedvedző bőrelváltozások, friss és mély bőrsérülések
- heveny gyulladások, láz, influenza
- daganatos betegségek
- idült vese- és májbetegségek
- terhesség